Laboratoria Przyszłości

Od września 2022 roku nasza szkoła bierze udział w programie #Laboratoria Przyszłości.

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości otrzymaliśmy wsparcie finansowe na zakup nowoczesnego sprzętu dzięki któremu zajęcia prowadzone w naszej szkole będą jeszcze bardziej atrakcyjne !

Możliwości jest wiele ! będziemy prezentować nasze pomysły na wykorzystanie nowoczesnych technologii  i to jak świetnie uczymy się bawiąc.

Nowoczesne technologie są dla każdego – w szczególności dla uczniów z klas młodszych, oraz tych mających problemy z przyswajaniem wiedzy.

Edukacja nie ma granic #Laboratoria przyszłości to:

  • wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów;
  • zapewnienie im warunków do wejścia w technologiczny świat z odpowiednimi kompetencjami;
  • wyposażenie uczniów i nauczycieli w umiejętność korzystania z kreatywnych narzędzi;
  • wykorzystywanie na lekcjach nowoczesnego i innowacyjnego sprzętu;
  • propagowanie technologii informacyjno-komunikacyjnej wśród uczniów, rodziców i nauczycieli.

Roboty, tablety to nasze gadżety ! Dzięki #Laboratoria przyszłości poznajemy nowe, niezwykle angażujące pomysły na lekcje. Powoli oswajamy się z nowościami i świetnie się przy tym bawimy.

#Laboratoria Przyszłości to między innymi :
👍 rozwój kreatywności i twórczego myślenia;
👍 budowanie pewności siebie, sprawczości i satysfakcji;
 👍 rozwój motoryki małej oraz koordynacji;
👍 forma odpoczynku i relaksu oraz rozwoju hobby.

Oto nasze październikowe zabawy z robotem edukacyjnym i początki z drukiem 3D.

#Laboratoria przyszłości sprawiają, że nasze lekcje to wielka przygoda!
Jesteśmy pod wielkim wrażeniem kreatywności naszych uczniów.
Nie możemy doczekać się kolejnych zajęć z robotem i drukarką 3D.

Dzięki programowi # Laboratoria Przyszłości nasza szkoła zapewnia uczniom warunki do lepszego nabywania wiedzy i umiejętności takich jak: logiczne myślenie, programowanie oraz wykorzystywanie informacji i stosowanie tych umiejętności na zajęciach m.in. lekcji techniki.

 
Zajęcia techniki z wykorzystaniem sprzętu od # Laboratoria Przyszłości są niezbędnym elementem na drodze poszerzania kompetencji ucznia, gdyż:
✅ rozwijają kreatywność, innowacyjność i przedsiębiorczość;
✅ rozwijają umiejętności krytycznego i logicznego myślenia, rozumowania, argumentowania i wnioskowania;
✅ ukazują wartość wiedzy jako podstawy do rozwoju umiejętności;
✅ rozbudzają ciekawość poznawczą uczniów oraz motywują do nauki.
Zobaczcie jak uczniowie klasy VI poznają nową technikę wypalania ozdobnych wzorów i napisów w drewnie.

Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas ! Dla nas to również idealna okazja aby spotkać się, zaśpiewać wspólnie kolędy oraz zaprezentować nasze talenty aktorskie.

Tyle się u nas działo w tym przedświątecznym czasie!
Były gry, pierwsze próby budowania konstrukcji z klocków, zabawy z robotem. Udało się nam nawet zaprojektować i wydrukować świąteczną ozdobę 3D.
Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia zakończyliśmy spotkaniem Jasełkowym.
Dzięki profesjonalnemu zestawowi nagłaśniającego, zakupionego w ramach # Laboratoria Przyszłości to wydarzenie miało niesamowity charakter i rozdźwięk. Występ został uwieczniony sprzętem również zakupionym w ramach programu #Laboratoria Przyszłości.

Love English !

Lekcja języka angielskiego u nas to połączenie nauki z zabawą. Podczas ostatnich zajęć uczniowie wykorzystali klocki konstrukcyjne zakupione w ramach # Laboratoria przyszłości.
Nawet proste kodowanie rozwija umiejętności językowe, my wykorzystując klocki powtórzyliśmy alfabet angielski, liczby, kolory, przyimki miejsca, podstawowe czasowniki oraz nazwy przedmiotów szkolnych.

Taka aktywna, angażująca również ruchowo lekcja zostaje na długo w pamięci naszych uczniów.


Dzięki #laboratoriaprzyszlosci w dalszym ciągu rozwijamy się ! Inspirujemy i działamy.
Tym razem ćwiczymy koordynację wzrokowo-ruchową z robotem edukacyjnym
Photon 👾 Ta niepozorna zabawka pozwala także przełamywać nieśmiałość 💪💛

Gdy tablet jest zajęty, z pomocą przychodzi telefon ucznia😉. Sprawdzamy w praktyce ustaloną wcześniej kolejność działań: od instalacji aplikacji po rozmowę z robotem. Zajęcia  rewalidacyjne mogą być ciekawe 😁 #Labotaroriaprzyszłości dziękujemy !

Codziennie rozwijamy nasze umiejętności wykorzystywania TIK na zajęciach. Program Aktywna tablica, która umożliwiła nam zakup wielu pomocy dydaktycznych wspiera uczniów i nauczycieli, rozwija kompetencje cyfrowe uczniów przygotowując ich do życia w społeczeństwie informacyjnym.
Klasa szósta na lekcji informatyki  poznaje kolejne narzędzie do nauki programowania wizualnego. Po programie Scratch skorzystali z kursu programowania w Code Studio. Choć programowanie przebiega podobnie jak w Scratchu to łatwo nie było. 🙂  Stworzyli kod programu, który pomoże Wściekłemu Ptakowi przejść przez labirynt, aby dostać się do złej świni, która ukradła jego jaja. Oj działo się 🙂


#LaboratoriaPrzyszłości pomagają rozwijać zainteresowania a nawet spełniają marzenia naszych uczniów.

Julka interesuje się fotografią, oto jej pierwsze próby robienia zdjęć profesjonalnym aparatem fotograficznym ( SONY VLOG Camera ZV-1) zakupionym w ramach programu #Laboratoriaprzyszłości.

Julka fotografowała minerały, podczas zajęć zorganizowanych dla naszych uczniów w ramach tygodnia EKO.